Sokak hayvanlarına müdahale çağrısının ardından hayvanseverler Kocaeli Valiliği ile görüştü

KOCAELİ – Kocaeli Valiliği, bir duyuru yayınlayarak il ve ilçe belediyelerine kent genelindeki sokak hayvanlarına yönelik müdahale çağrısının ardından hayvanseverler, Vali Yardımcısı Ali Aday’la görüştü.

Valilik dün yayımladığı yazıyla kentte belediyelerin sokak hayvanlarından sorumlu olduğunu belirterek, Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’nin uygulanmasını istedi.

Yazıda sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde belediyelerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi istendi.

Yönetmeliğin “Belediyelerin alacağı tedbirler” başlıklı 7. maddesinin (e) bendinde, “Belediyeler geçici bakımevlerinde kaldıkları süre içerisinde; kanunî istisnalar ile bulaşıcı, tedavi edilemez veya tedavi sonrası iyileşme ihtimali olmayan bir hastalığa sahip olduğuna, alındığı ortama bırakıldığında insan ve çevre sağlığını önlenemez derecede tehdit edeceğine geçici bakımevi veteriner hekimince karar verilerek rapor tutulan
hayvanların en az acı veren ve en hızlı şekilde ölümünü sağlayan yöntemlerle öldürülmesiyle ilgili hususlarda gerekli tedbirleri alır” ifadeleri yer alıyor.

Bu nedenle sosyal medyada karar tepki topladı.

DOĞA VE HAYVAN DOSTLARI DERNEĞİ: SADECE BİR YERİNİN CIMBIZLA ALINMASI SONUCUNDA İNFİAL OLUŞTURULDU

Dün resmi tatil olması nedeniyle bugün Kocaeli Valiliği’ne giden hayvansever derneklerinin temsilcileri Vali Yardımcısı Ali Aday’la görüştü.

Görüşme sonrası Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER) Başkanı Semra Çelikkaya, Ali Aday’ın bir komisyon kurulacağı bilgisini verdiğini söyleyerek, “Bu komisyon denetimlerini bizlerden almış oldukları şikayetler doğrultusunda yapacak. Bugünkü gerçekleşen olaylarda Sayın Valimiz Seddar Bey’in gerçekleştirdiği ilan içerisinden sadece bir yerinin cımbızla alınması sonucunda infial oluşturuldu” dedi.

Görüşmeye katılan Muhite Kocaelider41 Başkanı Selma Platin Pek ise “Vali’nin açıklaması ardından sabah saatlerinden itibaren bana ihbarlar gelmeye başladı. Bize bu konu ile ilgili ne yapacağımızı sordular. Biz de kendilerine bu metni okuyup okumadıklarını sorduk. Metin tamamen yasa metninin paylaşılması ile ilgili. Vali, belediyelere ‘İşinizi yapın’ demiş. Kanuna göre nüfusu 100 binin üzerinde olan her ilçe belediyesi bütçesinin yüzde 5’ini bakım evi yaparak, hayvanların bakımına ayırmak zorunda. Kocaeli’yi geçtim tüm ülkede de aynı sorun var” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x