‘Türkiye-Katar Gazze İyilik Gemisi’ Mersin’den uğurlandı

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Gazze’de bir an önce kalıcı bir ateşkesin sağlanmasını ve Gazze halkının barış içinde yaşamasını umduğunu ifade etti.

Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkına destek amacıyla, Sağlık Bakanlığı, Katar Kalkınma Fonu ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından sağlanan 1900 tonluk insani yardım malzemesi gemiye yüklendi. Mersin Limanı’nda düzenlenen törenle gemi uğurlandı.

Karaloğlu, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını insanlık suçu olarak nitelendirdi ve Türkiye’nin Filistin’in yanında durmaya devam edeceğini belirtti. Türk halkının Filistin’e duyarsız kalmadığını vurgulayarak, yardım malzemelerinin Gazze halkının ihtiyaçlarını karşılamasını ve yaralarına merhem olmasını diledi.

Katar Dışişleri Bakanlığı Devlet Bakanı Lolwah Rashid Al Khater, Gazze’ye yapılan yardımların bir insanlık borcu olduğunu söyledi ve Refah Sınır Kapısı’nda yaşanan olaylara değindi.

Al Khater, Türkiye ve Katar’ın ortak çabalarını takdir ettiğini ve iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin gelişmesinden gurur duyduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve AFAD Başkanı Okay Memiş’in de katıldığı törende gemi dualarla uğurlandı.

İnsani yardım malzemelerini taşıyan gemi, Gazze’ye en yakın bölge olan Mısır’ın El-Ariş Limanı’na doğru yola çıktı. Yardım malzemeleri, limandan indirildikten sonra tırlarla Refah Sınır Kapısı’na taşınacak ve gümrük işlemlerinin ardından Filistin Kızılayına teslim edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x